Un copil pierdut și o mamă pe care nimeni n-a văzut-o la timp
Vineri, 12 Iunie 2026 00:00 | Publicat în EDITORIAL
Sunt știri pe care le parcurgem în fugă și apoi le uităm repede. Și sunt știri care rămân în memorie. Nu prin senzațional, ci prin greutatea lor, prin întrebările pe care le lasă în urmă. Așa este și tragedia din Micro 16, în care un copil și-a pierdut viața, iar cei doi frați ai săi au fost găsiți într-o stare gravă de subnutriție. Dincolo de anchete, de explicații și de responsabilități, rămâne imaginea unor copii care au suferit în spatele unei uși închise ...
Cu numai câteva zile în urmă, scriam, tot aici, că statul nu ne mai poate salva și asta după tragedia de la 2 Mai, când un puști de bani gata și plin de droguri a spulberat, mortal, un grup de pietoni după ce a scăpat de mai multe controale ale poliției. Din nefericire, o nouă dramă vine să reconfirme ceea ce bănuiam demult, dar tot trăgeam speranța că ni se pare.Speranța că, undeva, pe fundul sacului, mai e un dram de conștiință în felul în care statul cu ale lui insti ...

