Căi de acces sigure și moderne în incinta Spitalului Județean Galați. Amplu proiect de infrastructură rutieră și pietonală (FOTO)

Căi de acces sigure și moderne în incinta Spitalului Județean Galați. Amplu proiect de infrastructură rutieră și pietonală (FOTO)
Evaluaţi acest articol
(6 voturi)

Pe șantierul din incinta Spitalului Județean Clinic de Urgență „Sf. Apostol Andrei” Galați s-a turnat joi, 25 iunie, primul strat de asfalt pe căile rutiere de acces dinspre strada Brăilei.

Lucrările fac parte dintr-un proiect mai amplu de modernizare, în valoare de aproape 9 milioane de lei, derulat de Consiliului Județean Galați, care vizează reabilitarea și sistematizarea completă a infrastructurii rutiere și pietonale din această zonă.

Proiectul include refacerea carosabilului și a sistemului de semnalizare rutieră, modernizarea trotuarelor și a spațiilor destinate circulației pietonale, instalarea unui sistem modern de iluminat public, precum și realizarea unei rețele eficiente de colectare și evacuare a apelor pluviale.

„În ultimii ani, la Spitalul Județean Galați au fost realizate investiții majore, de la extinderea parcării supraetajate și modernizarea unor secții medicale până la construirea unor noi corpuri de clădire destinate activităților medicale. Modernizarea căilor de acces și sistematizarea întregii zone din jurul

Spitalului Județean completează aceste proiecte. Prin această investiție vom avea un plus de confort pentru pacienți și pentru personalul medical prin asigurarea unui acces mai rapid și mai eficient la întreaga infrastructură și serviciile medicale ale spitalului”, a declarat Costel Fotea, președintele Consiliului Județean Galați.

În zilele următoare se vor face și lucrările de amenajare a trotuarelor și instalarea ultimelor elemente ale sistemului de iluminat public, iar la final va fi turnat stratul de uzură și se vor reface marcajele rutiere.

Pentru fluidizarea traficului și optimizarea accesului în zona spitalului, în cea de-a doua etapă a proiectului, care va demara în perioada imediat următoare, va fi construit și un tunel subteran care va asigura legătura dintre clădirea principală a spitalului și noul corp al Prosecturii. De asemenea, în spațiul disponibil din imediata vecinătate a spitalului vor fi amenajate noi locuri de parcare exterioare.

Odată cu finalizarea acestui proiect, Spitalul Județean Galați va beneficia de o infrastructură de acces adaptată standardelor moderne, în concordanță cu investițiile majore realizate în ultimii ani în clădiri, echipamente și servicii medicale. Astfel, întregul ansamblu spitalicesc va răspunde mai bine nevoilor pacienților și ale personalului medical.

Galerie de imagini

Citit 1081 ori Ultima modificare Joi, 25 Iunie 2026 19:12

Lasă un comentariu

Utilizatorul este singurul responsabil de conţinutul mesajelor pe care le postează şi îşi asumă toate consecinţele.

ATENTIE: Comentariile nu se publică automat, vor fi moderate. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare, iar autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate.

Prin comentariul meu sunt implicit de acord cu politica de confidenţialitate conform regulamentului GDPR (General Data Protection Regulation) şi cu Termeni si condițiile de utilizare ale site-ului www.viata-libera.ro