Hidroelectrica, cel mai mare producător de energie controlat de statul român, a anunţat că producţia de energie electrică netă a scăzut în primul semestru cu 27%, la 6.068 GWh, în timp ce energia cumpărată a crescut cu 62%, la 674 GWh. Producţia hidro, care are o pondere de 98% din energia produsă de Hidroelectrica, s-a redus tot cu 27%, iar energia din surse eoliene s-a redus cu 14%, la 133 GWh, conform Ziarului Financiar. Compania a raportat un profit net de 589 milioane de lei, în scădere cu 56% faţă de primul semestru al anului precedent, în timp ce veniturile au scăzut cu 26%, la 1,9 miliarde de lei.
Hidroelectrica a produs cu 27% mai puțină energie Scris de Cristinel Luca
Etichetat cu
Cristinel Luca
Articole recente - Cristinel Luca
EXERCIȚII. Elicoptere militare vor zbura, zi de zi, deasupra Galațiului Galațiul, printre județele cu cele mai mari investiții în irigații Care este „polul” amenzilor la balastiere din judeţul Galaţi Infracțiuni în Italia și la Tecuci, pușcărie la Galați Debitul Dunării, sub media multianuală
Mai multe din această categorie:

