Clasa a VII-a A de la Colegiul „Cuza”, la „Viaţa liberă”

Clasa a VII-a A de la Colegiul „Cuza”, la „Viaţa liberă”
Evaluaţi acest articol
(4 voturi)

Luni, 18 mai, elevii clasei a VII-a A de la Colegiul Naţional "Al. I. Cuza" din Galaţi au avut ocazia să desfăşoare o activitate extracurriculară în cadrul proiectului de la disciplina Educaţie socială - Mass media şi libertatea de opinie.

Elevii, însoţiţi de prof. Mihaela Ivlampie, au aflat cum se verifică o informaţie, pentru a deveni o ştire publicabilă. Tinerii au învăţat că, pentru fiecare ediţie a ziarului print, se lucrează, practic, 24 de ore, iar site-ul publicaţiei este alimentat permanent cu informaţii noi, astfel încât cititorii să fie la curent cu tot ceea ce se întâmplă, notabil, în Galaţi şi în regiune. Au pus întrebări - inclusiv despre folosirea inteligenţei artificiale în procesul editării ştirilor şi, în măsura posibilităţilor, au primit şi răspunsuri, astfel încât să fie cu toţii, pe viitor, cititori avizaţi de presă şi, cine ştie, poate chiar jurnaliştii viitorului.

Citit 1549 ori Ultima modificare Luni, 18 Mai 2026 18:38

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.