Poza zilei. Strada care se surpă într-o parte, în timp ce e reparată în alta

Poza zilei. Strada care se surpă într-o parte, în timp ce e reparată în alta
Evaluaţi acest articol
(16 voturi)

Strada Domnească a reușit „performanța” nedorită de a se surpa în timp ce este reparată. Din fericire, nu în același loc!

În prima imagine din „Poza zilei” vă prezentăm o surpare apărută pe carosabilul străzii Domnească, în dreptul imobilului de la numărul 71. Un gard de protecție a fost amplasat în dreptul ei, pentru ca nu cumva un șofer mai puțin atent sau mai grăbit să nimerească în ea cu vreo roată a mașinii.

Remedierea din cea de-a doua imagine se petrece tot pe strada Domnească, în apropiere de stația de transport „Universitate”. Cu privire la acest amplasament, semnalam încă din 29 aprilie 2026, în ziarul „Viața liberă”: „Ghinion! Strada Domnească dă iar semne de tasare”. La acel moment, surprinsesem carosabilul fisurat şi măcinat chiar pe linia continuă, iar tasarea începea să devină evidentă, în vecinătatea unei canalizări. După cum se vede, intervenția este în desfășurare, deci nu am exagerat cu nimic!

Remedierea în desfășurare este executată pe banii constructorului, modernizarea străzii Domnească fiind încă în garanție.

Cu privire la cel de-al doilea accident de teren, deocamdată sunt investigate cauzele.

Citit 2048 ori Ultima modificare Marți, 12 Mai 2026 14:47

13 comentarii

  • postat de Cetatean
    Joi, 14 Mai 2026 13:23
    213.233.85.***
    Abia s au termibat lucrarile de firme precum Vega, Citadina, abonate la banul public. ASTEA SUNT LUCRARILE. INTREBATI PE DESTEPTUL DE PRIMAR,CAT NE A COSTAT CONTRACTUL??? DE ASTA II DERANJEAZA BOLOJAN
    0
    0
  • postat de Saracie si mizerie
    Miercuri, 13 Mai 2026 14:34
    78.96.86.***
    Tot orasul e plin de gropi, hartoape si ruine. Zici ca suntem in Vestul salbatic! NU e de mirare ca se depopuleaza in asa hal orasul. Locuri de munca nu-s in schimb avem daramaturi si gropi peste tot!
    1
    11
  • postat de Giorgica A.
    Miercuri, 13 Mai 2026 08:39
    92.87.95.***
    Pe faleza superioara, la intersectie cu strada Navelor, sensul de coborare, prima banda, carosabil denivelat (100mm) pe 2m2.
    Cand este coloana pe banda doi, ca sa folosesti banda unu, trebuie sa frane
    2
    8
  • postat de IULIAN
    Miercuri, 13 Mai 2026 01:23
    89.137.30.***
    Povești nemuritoare,toată lumea vorbește acuză dar puterea și birurile sunt în mâna unei șleahte pe care,ironic au votat-o gălățenii...deci mucles,ne ducem crucea și cu asta basta.Viitor de aur.
    3
    21
  • postat de George
    Marți, 12 Mai 2026 22:23
    128.127.119.***
    Pe faleza superioara, sensual de urcare, la 200m de elice, este o denivelare mare pe banda a doua, in dreptul unei guri de canal. Are doi ani, primaria n o vede.
    1
    16
  • postat de Manex
    Marți, 12 Mai 2026 17:40
    185.53.199.***
    Nu se vrea a se face o altfel de expertiza pentru astfel de lucrari, sigur sunt alte tehnologii, sint solutii, chiar daca mai scumpe, dar asa se spala bani la greu , cu acoperire...
    3
    29
  • postat de Manex
    Marți, 12 Mai 2026 17:36
    185.53.199.***
    Inca un aspect de semnalat, atunci cand stii ca solul este pamant loess, care este dur cand e uscat si devine moale la umeseala, ar trebui ca lucrarile sa fie altfel executate, nu ca acum...
    1
    27
  • postat de Manex
    Marți, 12 Mai 2026 17:30
    185.53.199.***
    Adevsrul este ca primarul a cam dat-o in bara cu acedte lucrsri multe si neterminate. De aceea un primar ar trebui sa aiba maxim 2 mandate, altfel se instaureaza mafia...
    5
    32
  • postat de Galatean , din păcate
    Marți, 12 Mai 2026 17:27
    86.124.202.***
    La o construcție deviza e: dacă stă în picioare e perete, daca cade e trotuar....
    Concluzia: cantitate și nu calitate. Pentru că dacă ... cade sau se surpa, atunci vin contractele de reparatii. Jalnic
    4
    32
  • postat de MM, își mai aduce cineva aminte de mandatul lui M. Stan 2012-2016?
    Marți, 12 Mai 2026 15:54
    86.124.200.***
    Ce lucrări de reabilitare și modernizare s-au efectuat,culmea cu aceleași firme gălățene?Câte buleli?Câte suplimentări de fonduri au fost?Asa-i că și acum sunt fără probleme de execuție?Hai pa!
    4
    29
  • postat de magis
    Marți, 12 Mai 2026 15:52
    89.121.200.***
    "Modernizarea strazii Domneasca" e un adevar partial, dupa cum si partiala e modernizarea respectiva. Ca Pucheanu si-a pus asfalt pana acasa, insa de la CaJu spre bariera ... Dumnezeu cu mila.
    4
    30
  • postat de Quaestio
    Marți, 12 Mai 2026 14:53
    86.124.202.***
    Asta e calitatea drumului/Standardul acceptat de Primarie . Sunt lucrari cu valabilitate scazuta .
    Trebuie sa se strice/surpe , sa aibe firmele Constant o paine de mancat .
    Dupa...mai bagi o Fisa.
    4
    44
  • postat de alex
    Marți, 12 Mai 2026 14:33
    86.120.137.***
    A zis Ionut ca orasul se afla pe un sol moale si de aia se surpa strazile. L-a mintit vreun "specialist" din Primarie si el a luat-o de buna. :)))))))
    1
    43

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.