Braconieri prinşi la Prut cu zeci de kilograme de peşte

Braconieri prinşi la Prut cu zeci de kilograme de peşte
Evaluaţi acest articol
(11 voturi)

În cadrul unei acțiuni de combatere a braconajului piscicol pe Prut, comisarii Gărzii de Mediu Galați au identificat și extras din apă zece vintire și patru plase, utilizate în activități de pescuit ilegal. În interiorul acestora au fost găsite exemplare de somn, novac, caras, plătică și babușcă.

„În urma intervenției operative, întreaga cantitate de pește identificată în uneltele ilegale a fost eliberată în siguranță în mediul natural: aproximativ 120 kg de somn, aproximativ 40 kg de novac, aproximativ 15 kg de pește subdimensionat din speciile caras, babușcă și plătică”, afirmă Garda de Mediu Galați, care a publicat imagini ce surprind momentul eliberării peștilor în mediul natural, „acțiune ce contribuie direct la protejarea resurselor piscicole și la menținerea echilibrului ecosistemului acvatic”.

Citit 1790 ori Ultima modificare Joi, 21 Mai 2026 13:12

2 comentarii

  • postat de cine sa auda?!
    Joi, 21 Mai 2026 18:10
    89.137.225.***
    Eliberarea pestelui in mediul natural inseamna direct in sacosa nu direct in apa.Noi asa am invatat la scoala....
    4
    1
  • postat de IULIAN
    Joi, 21 Mai 2026 14:39
    89.137.30.***
    Mai trebuia raportată o mină de adâncime și 2 drone de suprafață.
    3
    1

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.