Președintele României, Nicușor Dan, a anunțat în această seară că îl desemnează candidat la funcția de prim-ministru pe Eugen Tomac, europarlamentar și consilierul său onorific.
Decizia vine după ce, marți și miercuri, șeful statului a avut o serie de consultări informale cu liderii PSD, USR și PNL, dar și cu Ilie Bolojan, cu care s-ar fi întâlnit chiar de două ori.
„Sunt conștient de provocările pe care trebuie să le depășim. Îmi doresc să găsesc deschidere și un dialog sincer din partea tuturor forțelor pro-occidentale din Parlament pentru a învesti un guvern care va avea o singură agendă: binele comun al cetățenilor României. Știu că România are nevoie acum de proiecte naționale duse până la capăt și de obiective clare. Voi prezenta Parlamentului o echipă de specialiști, un guvern tehnic, nu unul politic. Voi prezenta un Guvern tehnic, nu politic”, a declarat Tomac după desemnare.
Potrivit Constituţiei, candidatul pentru funcţia de prim-ministru va cere, în termen de 10 zile de la desemnare, votul de încredere al Parlamentului asupra programului şi a întregii liste a Guvernului.

