Cadrele didactice din Galați se alătură marșului de la București împotriva legii salarizării

Cadrele didactice din Galați se alătură marșului de la București împotriva legii salarizării
Evaluaţi acest articol
(21 voturi)

Sute de profesori din cele trei sindicate naţionale din învățământul preuniversitar au plecat, miercuri dimineață, spre București, fie cu autocarele, fie cu mașinile personale.

Aceștia sunt nemulțumiți de noua lege a salarizării unitare, care va transforma învățământul românesc în „cenușăreasa sistemului bugetar”. Cadrele didactice spun că și în acest an școlar sunt dispuse să-și sacrifice vacanța de vară pentru a protesta la București, sperând că li se va face dreptate.

După ce se vor aduna în fața Guvernului, profesorii vor pleca în marș spre Palatul Parlamentului, unde deja legea este în dezabtere, pentru a solicita scoaterea de urgență a acesteia din circuitul legislativ.

La acest amplu protest vor participa şi profesori din Galați, de la toate sindicatele, dar și din Tecuci și de la alte unități de învățământ din județ.

Citit 2937 ori Ultima modificare Miercuri, 17 Iunie 2026 11:30

13 comentarii

  • postat de Ionel
    Joi, 18 Iunie 2026 15:51
    89.137.30.***
    Aveti coeficient de salarizare de 3,2
    ce mai vreti? Meditatii fara plata la ANAF
    4100 x 3,2 = 13120 lei brut
    Veniti la privat daca nu va convine cu cel mult 4000 net
    0
    1
  • postat de Valentina
    Miercuri, 17 Iunie 2026 22:11
    89.136.0.***
    Trebuie diferente la salarii intre profesorii de la liceele bune si liceele de mana 3-a.. La scolile cu promovabilitate slaba la bacalaureat, evaluare nationala, profesorii sunt platiti la fel.
    6
    10
  • postat de magis
    Miercuri, 17 Iunie 2026 21:29
    86.124.200.***
    Mucușor votați, mucușor mîncați.
    11
    6
  • postat de maurice
    Miercuri, 17 Iunie 2026 17:22
    86.127.209.***
    Calitatea invatamantului in prezent este execrabila. Vor marire pentru incompetenta? Cu cateva exceptii in fata carora ma inclin, restul nu se pot numi cadre didactice.
    10
    21
  • postat de sindicatele bugetari sint armata de mercenari. vrem lovele.. it mai multe.
    Miercuri, 17 Iunie 2026 17:03
    173.245.207.***
    tot sistemul bugetar platesce o serie de sindicate cu bani grei. sindicalistii, sefii de sindicate sint super bogati. asta e meseria lor. sa latre politic. ei sint si politicieni.
    7
    21
  • postat de Cetatean
    Miercuri, 17 Iunie 2026 15:07
    213.233.110.***
    Am ruda cadru didactic. M a lamurit cum e cu salariile. Aveti salarii bune. Faptul ca va cereti dre pturile prin presiuni de suspendare a examenelor va face mojici. Meritati huliti . Respect zero.
    11
    29
  • postat de Opriti Bacul! Opriti examenele...Avem nevoie de Grindeanu sa ne salveze!
    Miercuri, 17 Iunie 2026 15:07
    86.124.202.***
    Toate sindicatele personalului bugetar sunt controlate de PSD. PSD acest partid stat a ajuns sa controleze si sa manipuleze tot! Este evident ca sunt folositi ca instrument de presiune!
    7
    23
  • postat de Cetățean
    Miercuri, 17 Iunie 2026 15:00
    79.115.59.***
    De ce stau copiii în vacanta de azi, 17 iunie, dacă școală se termina pe 19 iunie? De ce nu se respecta programele școlare și programul elevilor. Vor bani mulți? Ce rezultate au la capacitate și BAC?
    12
    35
  • postat de magu
    Miercuri, 17 Iunie 2026 14:25
    86.120.239.***
    nu sunt bani... de unde sa va dea ? sau poate vine AUR cu solutii
    13
    28
  • postat de adygl
    Miercuri, 17 Iunie 2026 14:07
    92.86.16.***
    Mai bine ati pune mana pe carte si ati fi prezenti la ore, ca la chiul sunteti campioni.
    11
    34
  • postat de Von Bergovicz 24.3 cm Records
    Miercuri, 17 Iunie 2026 12:47
    109.166.135.***
    Oamenii au dreptate. Organizarea miroase a PSD. Întrebarea e: stimați domni profesori cu cine ați votat în mai 2025 ?
    12
    32
  • postat de Blaga
    Miercuri, 17 Iunie 2026 12:31
    5.13.135.***
    Când ați votat olimpicul și mai îndemnați și pe alții la asta, cum era? Nu vă gândeați voi că veți vizita capitala , ca să protestati! Nu va fi ușor, va fi Nic-ușor!
    28
    18
  • postat de Reducerea învățământului obligatoriu la 8clase,desfiintarea Inspectoratelor Școlare, posturilor de director adjunct și manager din scoli, ajustarea numărului de unități școlare la cifrele din Recensământ.
    Miercuri, 17 Iunie 2026 12:27
    86.120.239.***
    Cum ar zice alți privilegiați ai sistemului bugetar,e un atac la "independența educației".Normă de lucru 4 ore/zi,sporuri peste sporuri,concediu de odihnă 3 luni/an,tichete masa/vacanță/educațional
    14
    41

Lasă un comentariu

Utilizatorul este singurul responsabil de conţinutul mesajelor pe care le postează şi îşi asumă toate consecinţele.

ATENTIE: Comentariile nu se publică automat, vor fi moderate. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare, iar autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate.

Prin comentariul meu sunt implicit de acord cu politica de confidenţialitate conform regulamentului GDPR (General Data Protection Regulation) şi cu Termeni si condițiile de utilizare ale site-ului www.viata-libera.ro