Cifre îngrijorătoare privind poluarea provocată de mașini în Galați. Traficul auto sufocă orașul

Cifre îngrijorătoare privind poluarea provocată de mașini în Galați. Traficul auto sufocă orașul
Evaluaţi acest articol
(27 voturi)

O veste bună și una îngrijorătoare vin de la Direcția Județeană de Mediu (DJM) Galați, conform celui mai recent raport publicat. Pentru prima dată în ultimii ani, instituția a reușit să pună în funcțiune aparatura tehnică la capacitate maximă, oferind o transparență fără precedent. Din păcate, datele exacte culese din teren confirmă ceea ce toți șoferii și pietonii simt zilnic: traficul rutier tinde să devină principalul inamic al sănătății noastre.

În primul trimestru al acestui an, DJM Galați a realizat nu mai puțin de 133.723 de măsurători ale calității aerului, înregistrând o creștere explozivă de 121,63% față de aceeași perioadă a anului trecut. Această triplare a volumului de date nu înseamnă că poluarea a crescut de trei ori, ci că stațiile automate, care în trecut sufereau din cauza defecțiunilor, au fost complet reparate și revizuite prin contracte ale Ministerului Mediului. Mai mult, un autolaborator mobil modern a fost scos masiv pe străzi, monitorizând zone sensibile precum curtea companiei Transurb sau Spitalul de Boli Infecțioase.

Mașinile au dublat emisiile de benzen și dioxid de azot

Această precizie crescută a scos însă la iveală o realitate dură: deși indicatori industriali precum dioxidul de sulf sunt sub control, emisiile generate de eșapamentele mașinilor au crescut alarmant.

Cel mai grav fenomen se înregistrează în cazul benzenului (un poluant toxic asociat direct cu traficul). La stația de fond urban GL2, amplasată pe strada Domnească, concentrația medie de benzen s-a dublat, urcând de la 1,28µg/m3 în 2025 la 2,88µg/m3 în 2026. Tendința se menține și la Tecuci (stația GL5), unde s-a înregistrat cea mai mare valoare a benzenului: 3,65µg/m3.

Nici dioxidul de azot (NO2), un alt gaz extrem de iritant pentru căile respiratorii, nu arată mai bine. Pe strada Brăilei (stația GL1), poluarea cu NO2 aproape s-a dublat, sărind de la o medie de 14,36µg/m3 la 27,41µg/m3.

Concluzia care ne privește pe toți

În concluzie, chiar dacă modernizarea rețelei de monitorizare și implicarea DJM Galați reprezintă un pas înainte salutar pentru comunitate și deşi cifrele nu au depășit nivelul pragurilor de alertă, dublarea valorilor de la un an la altul ne trimite un semnal de alarmă clar. Galațiul nu mai poate da vina doar pe combinate sau pe praful adus de vânt.

Și chiar dacă deocamdată nu suntem în pericol iminent, datele arată clar că, prin miile de mașini din trafic, noi înșine ne poluăm orașul. Dacă vrem aer curat pentru copiii noștri, soluția se găsește la fiecare dintre noi, de fiecare dată când alegem cum ne deplasăm prin Galați.

Citit 3217 ori Ultima modificare Luni, 01 Iunie 2026 17:57

28 comentarii

  • postat de PSD-ul e la Galati !
    Marți, 02 Iunie 2026 16:42
    86.124.202.***
    Așa se plângeau nevasta și soacra din povestea PROASTELOR și drobului de SARE al lui I.Creanga.Era mai simplu sa coboare drobul de sare depe sobă. Primarul si consilierii sa miște drobul ,se AUDE?
    0
    3
  • postat de maurice
    Marți, 02 Iunie 2026 13:48
    86.127.209.***
    Nu e nevoie de control sofisticat. E simplu, nu conteaza vechimea masinii, daca scoate fum vizibil, tras pe dreapta.
    2
    1
  • postat de Gigi
    Marți, 02 Iunie 2026 10:54
    173.245.207.***
    Lege frate, sa se dea o lege in care circulatia masinilor sa se faca
    o zi numere cu sot, o zi fara sot. In ziua de azi toti avortonii au masini
    in special taranii. La ora 12 bara la bara pe Brailei
    28
    7
  • postat de Camelia
    Marți, 02 Iunie 2026 09:27
    86.124.202.***
    - Largirea drumului la doua benzi de circulatie pe sens din dreptul fostei rampe de gunoi de langa Gradina Botanica si pana la Parcul de la Turnul TV ?
    4
    17
  • postat de Camelia
    Marți, 02 Iunie 2026 09:25
    86.124.202.***
    "Traficul greu trebuie scos din oraş, o spunea şi primarul Galaţiului". DE CE NU SE EXECUTA artera de legătură între B-dul Dunărea şi B-dul Marii Uniri, drumul prin curtea Poliţiei de Frontieră ?
    4
    26
  • postat de Camelia
    Marți, 02 Iunie 2026 09:20
    86.124.202.***
    De banii cheltuiti dar deloc functionabile sistemele de fluidizare a traficului "UNDA VERDE" NU se mai aude NIMIC. Stai la rosu pleci la verde dai din nou de rosu si IAR STAI. Combustibil/bani, noxe !
    2
    26
  • postat de @Iulian
    Marți, 02 Iunie 2026 09:03
    86.124.202.***
    Boasca o sa dispara dar duhoarea de ceapa prajita sau rancezeala de usturoi de-ti imputi hainele cand mergi pe strada, niciodata.Astea sunt eterne in acest oras.
    18
    11
  • postat de Costy
    Marți, 02 Iunie 2026 08:55
    109.166.132.***
    Lumea trebuie să ajungă la serviciu/ școală. Fiecare daca stă în statie jumate de ceas/ merge cu bicicleta/ pe jos, inhalează noxe. Oricum nu am crezut niciodata minciuna cu cel mai curat aer!!
    2
    26
  • postat de Vali C
    Marți, 02 Iunie 2026 08:52
    92.84.41.***
    Masini cu motorul pornit lasate in parcarile supermarket-urilor fie vara fie iarna! Deh, primeaza confortul personal!
    10
    22
  • postat de MVB
    Marți, 02 Iunie 2026 08:29
    82.77.192.***
    Pai nu a spus domnul Pucheanu ca avem cel mai curat aer din Romania ? potrivit unor masuratori el stie de unde ? Si semafoarele neinteligente adaugate, oare nu contribuie la poluare datorita stagnarii
    4
    29
  • postat de Opulenta recesiunii
    Marți, 02 Iunie 2026 07:45
    46.97.176.***
    Si se iau masuri sa avem trasee de transport in comun pe toate drumurile si catre toate directiile? NU!
    0
    33
  • postat de simonis tudose olguta
    Marți, 02 Iunie 2026 07:39
    46.97.20.***
    masinile si tractoarele ECOSAL au ITP VALABIL? AU TRECUT TESTUL DE NOXE DUPA ORA 16.00?
    NORI DE FUM DUPA ELE PRIN ORAS
    NESIMTIREA CONDUCATORILOR, CARE NICIODATA NU AU BANI PENTRU INVESTITII...CUCAP
    2
    45
  • postat de viata pe balta
    Marți, 02 Iunie 2026 07:24
    82.76.144.***
    Singurul fapt ingrijorator este ca ei vor avea motiv de alte taxe si fara alte masuri de imbunatatire. Transurb este la pamant ca management, masini de serviciu parcate in fata blocului etc
    1
    33
  • postat de Adrian
    Marți, 02 Iunie 2026 07:03
    128.127.118.***
    Galatiul e bagat in lista oraselor de 15 minute se vor interzice masinile pe mai multe străzi o sa fie veselie
    4
    23
  • postat de cetatean rutier de nevoie
    Marți, 02 Iunie 2026 06:29
    86.124.200.***
    tramvaie - putine. autobuze electrice/hibrid - putine, si in reducere de numar. Mobilitatea devine auto personala.
    6
    18
  • postat de Ion
    Marți, 02 Iunie 2026 05:03
    46.97.176.***
    Parcă era poluatorul plătește. Taxele au fost mărite la hybrid și electrice. Rezultatul previzibil dar...
    3
    20
  • postat de Per pedes ??
    Marți, 02 Iunie 2026 04:18
    108.245.201.***
    Parcă era scumpă benzina la voi !!!!
    3
    21
  • postat de IULIAN
    Marți, 02 Iunie 2026 00:48
    89.137.30.***
    Problema este alta,de vreo 2-3 luni când vreau să aerisesc dimineață este un miros de cocs,boască să nu zic țuică fiartă..cocs nu mai avem,eu nu mai beau,s-o fi deschis vreo distilerie?miliția locală?
    14
    21
  • postat de magis
    Luni, 01 Iunie 2026 23:49
    86.124.201.***
    Cum, bre, nu scriati voi mai ieri ca Galati are cel mai curat aer din tara? Cu ode lui Pucheanu?
    4
    71
  • postat de Vali C
    Luni, 01 Iunie 2026 22:23
    92.84.41.***
    Un articol interesant dar era mai interesant sa ne explicati si acest paradox: desi carburantul s-a scumpit semnificativ si toata lumea se plange de costuri totusi poluarea a crescut!?
    2
    48
  • postat de Quaestio
    Luni, 01 Iunie 2026 21:48
    86.124.200.***
    'noi înșine ne poluăm orașul' - Da dar orasului ...nu-i prea place Adevarul .
    Imediat iti da cu hate daca isi simte atacat 'statutul social'/masina .
    7
    27
  • postat de cetatean
    Luni, 01 Iunie 2026 21:03
    5.13.130.***
    In zona Fabricii de Ulei nu se fac masuratori?
    7
    45
  • postat de Raul
    Luni, 01 Iunie 2026 21:03
    5.13.184.***
    Parcă Galațiul avea cel mai curat aer! Acum e "transparență fără precedent" la măsurătorile celor de la mediu! Vă imaginați în ce țară trăim?
    4
    65
  • postat de Raul
    Luni, 01 Iunie 2026 20:29
    86.120.239.***
    Daca te duci de exemplu pe strada macului si te uiti spre oras se observa ca cerul deasupra orasului e gri.
    10
    23
  • postat de Toti taranetul are cate 2 rable unii chiar 3.Si da, rable de curge rugina din ele si sunt abia si-au scos numere rosii.
    Luni, 01 Iunie 2026 19:59
    86.124.202.***
    Traiasca orasul cazanelor fumegatoare din tara rablelor.Suntem polul ghiorlanelii din Romania.Prea multe masini? traiasca munca la negru si evaziunea fiscala.
    17
    47
  • postat de Vă explic eu de ce se întâmplă, ca întodeauna
    Luni, 01 Iunie 2026 19:39
    86.124.202.***
    Galațiul e un oraș extrem de compact. Alte municipii de aceeași dimensiune (Craiova, Constanța, Brașov mai ales) sunt mai răsfirate și în felul ăsta aerul are mai mult loc să circule
    7
    38
  • postat de Juristul
    Luni, 01 Iunie 2026 19:27
    37.251.221.***
    În sfârșit gălățeanul de rând are argumente juridice pentru a da in judecata institutiile statului pentru lipsa de măsuri pentru sănătatea contribuabilului de rând, in special poluarea trafic
    10
    26
  • postat de Totuși, 10 lei/l de carburant, coafura noastră rezistă
    Luni, 01 Iunie 2026 19:19
    86.120.239.***
    Bine că le luați la plozi mașini când fac 18 ani să meargă cu ea 10 minute până la școală.In rest la cazane,când lasă fum negru in urmă,totul e pe sesizare din partea cetățenilor,autorități nu avem
    8
    56

Lasă un comentariu

Utilizatorul este singurul responsabil de conţinutul mesajelor pe care le postează şi îşi asumă toate consecinţele.

ATENTIE: Comentariile nu se publică automat, vor fi moderate. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare, iar autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate.

Prin comentariul meu sunt implicit de acord cu politica de confidenţialitate conform regulamentului GDPR (General Data Protection Regulation) şi cu Termeni si condițiile de utilizare ale site-ului www.viata-libera.ro