„Cupa Arcada”, la juniori. Din sportul gălățean

„Cupa Arcada”, la juniori. Din sportul gălățean
Evaluaţi acest articol
(1 Vot)

TENIS. Competiția organizată de Clubul Arcada, sub egida Federației Române de Tenis, s-a desfășurat la baza sportivă ”Arcada” (Filești, Calea Smârdan nr. 33). Timp de două zile s-au întrecut peste 50 de sportivi, la trei categorii de vârstă, 12, 14 și 18 ani. Dintre sportivii clubului organizator s-au evidențiat: Ilinca Alexe și Maria Iorga - locul 1 la dublu 12 ani, Narcisa Marcu - locul 2 la U18, Ilinca Alexe și Darius Radu - locul 3 la U12.

FOTBAL. În Liga a IV-a de fotbal, meciurile etapei cu numărul 22, în care liderul competiției a avut serioase probleme pe teren propriu: Gloria Ivești - Viitorul Umbrărești 3-2, după ce oaspeții au condus multă vreme cu 2-0 (prin golurile lui Iulian Micu). Gazdele au revenit in extremis, prin reușitele lui Izvoranu, Roșu și Mihu (ultimul gol înscris în minutul 90). De notat că Gloria a încheiat meciul în inferioritate numerică, Roșu fiind eliminat. La juniori a fost 3-0 pentru Ivești.

Celelalte rezultate ale rundei: Avântul Drăgănești - Victoria Independența 2-0 (2-6 la juniori), Alegria Matca - Luceafărul Berești 4-2 (4-1), Voința Cudalbi - Progresul Munteni 4-3 (0-4), CS Ghidigeni - Siretul Cosmești 4-1 (1-1), Covurluiul Tg. Bujor - Agrostar Tulucești 3-0 (3-0) la "masa verde". A fost și un meci restanță din etapa a 19-a, Sporting Galați - Covurluiul Tg. Bujor 0-7 (3-0).

Clasament: 1. Gloria Ivești 51 puncte, 2. Voința Cudalbi 51 p, 3. Viitorul Umbrărești 40 p, 4. Victoria Independența 40 puncte. La juniori: 1. Alegria Matca 58 p, 2. Siretul Cosmești 43 p, 3. CS Ghidigeni 42 puncte.

În Liga a V-a, etapa a 18-a, s-au înregistrat rezultatele: Avântul Jorăști - Lascăr Schela 0-2, Foresta Șendreni - Răzeșii Valea Mărului 0-1, Mălina Smârdan - Viitorul Costache Negri 4-2, Flacăra Pechea - Prutul Vlădești 0-0, Zino Tudor Vladimirescu - Voința Cișmele 3-4, Siretul Piscu - Viitorul Frumușița 3-0 (la "masa verde"). 

HANDBAL. Echipa de junioare III ACS Viitorul Oțelul a participat la turneul semifinalei a doua a Campionatului Naţional, meciuri desfășurate la Tg. Jiu. Cu o victorie (la CS Marta Baia Mare) și două înfrângeri (cu CSM București și CSM Tg. Jiu), gălățencele s-au clasat pe locul trei, ratând calificarea la turneul final.

FOTBAL. În acest weekend, în Superligă vor fi prezenți: Florian Vișan, arbitru asistent la FCSB - Unirea Slobozia și Adrian Cojocaru - arbitru VAR la Dinamo - FC Argeș. În Liga a II-a va fluiera Alexandru Burloiu la CSC Șelimbăr - FC Bacău, ajutat de asistentul Florin Iftode. În Liga a III-a, Galațiul va avea brigadă completă la meciul FC Popești Leordeni - Flacăra Moreni: Adrian Sava - Daniel Vlase, Andrei Toma. 

Citit 847 ori Ultima modificare Joi, 07 Mai 2026 10:33

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.