Turneu internațional în Bulgaria. Din sportul gălățean

Turneu internațional în Bulgaria. Din sportul gălățean
Matei Slavu şi Irina Gherasim
Evaluaţi acest articol
(4 voturi)

BADMINTON. În perioada 21-24 mai, în orașul Pazardjik vor avea loc întrecerile turneului internațional al Bulgariei la badminton. Competiția se va bucura de o participare numeroasă și jucători de calibru - Under 19. Galațiul va fi prezent cu patru sportivi: Irina Gherasim, Matei Slavu, Amalia Pintilie și Bogdan Balaban, însoțiți de antrenorul Dorel Badiu.

JUDO. Cei mai tineri judoka s-au întâlnit în orașul Timișoara, la finalele Campionatului Național. La Under 13, sportivii CS Școlar Galați au cucerit medalia de argint prin Sofia Caramaliu (cat. 48 kg), Sofia Ursan a ocupat locul 5, iar Nicolas Sora - locul 7. A mai participat David Nistor.

La Under 15, sportivii CSS au obţinut locurile 3 și medaliile de bronz, prin Matei Donici (73 kg) și Ilinca Șerban (63 kg).

FOTBAL. Gălățeanul Adrian Cojocaru va fi arbitru VAR la meciul de baraj Hermannstadt - FC Voluntari, ce va avea loc duminică, în Superligă.

Meciul din play-off (Liga a III-a) Știința Miroslava - Sporting Liești va fi arbitrat de Maria Vălușescu (București).

RUGBY. Etapa a doua a Campionatului Național de rugby în 7 a avut loc la Cluj, în cursul acestei săptămâni. Echipa gălățeană CS Municipal a înregistrat rezultatele: 10-17 (10-5) cu CS Năvodari, 19-26 cu Știința Petroșani și 22-12 cu Phoenix Brașov. Finalmente, echipa antrenorului Marius Secuianu a ocupat locul al șaptelea. 

Citit 2182 ori Ultima modificare Miercuri, 20 Mai 2026 14:36

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.