Merele s-au copt prea repede în ţara noastră, în august în loc de octombrie, iar multe din ele vor merge la procesare în fabrici de sucuri sau gemuri. România produce anual circa 500.000 de tone de mere şi ocupă locul 5 în UE, conform Eurostat, dar în acest an temperaturile ridicate au „mâncat” bună parte din producţie. Consumul total de mere se ridică însă la 650.000 de tone, iar pentru a-l acoperi aducem marfă din Polonia şi Ungaria. Importurile de mere vor creşte în sezonul rece faţă de anul trecut, iar iarna aceasta o să plătim mai mult pentru mere, spun producătorii, citați de ZF.
Merele noastre s-au copt prea repede Scris de Cristinel Luca
Etichetat cu
Cristinel Luca
Articole recente - Cristinel Luca
O nouă ediție a „Cupei Danubius” la pescuit Primul parc hibrid ENGIE din Europa, la Galați Deșeuri din demolări, „însoțite” de o amendă de 50.000 de lei Pe vremea când Galațiul avea aeroport. Un secol de aviație comercială Andrei Ursu, în concert pe terasa Shopping City
Mai multe din această categorie:

