Papa Francisc a oficiat, duminică, o slujbă de canonizare, astfel că Mama Antula a devenit prima femeie sfântă din Argentina, scrie Reuters. Maria Antonia de Paz y Figueroa, cunoscută sub numele de "Mama Antula", a fost o femeie din secolul al XVIII-lea care a renunțat la bogățiile familiei sale pentru a se concentra pe caritate și pe exercițiile spirituale ale iezuiților. Ea a promovat exercițiile spirituale - un amestec de rugăciuni și meditații - mergând mii de kilometri desculță, implicând bogați și săraci, în ciuda faptului că iezuiții fuseseră la acea vreme alungați din America Latină.
Prima femeie sfântă din Argentina Scris de Cristinel Luca
Etichetat cu
Cristinel Luca
Articole recente - Cristinel Luca
O nouă ediție a „Cupei Danubius” la pescuit Primul parc hibrid ENGIE din Europa, la Galați Deșeuri din demolări, „însoțite” de o amendă de 50.000 de lei Pe vremea când Galațiul avea aeroport. Un secol de aviație comercială Andrei Ursu, în concert pe terasa Shopping City
Mai multe din această categorie:

