Un nou mod de plată a facturilor telecom

Un nou mod de plată a facturilor telecom
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

ING Bank România și DIGI introduc plata facturilor de telecomunicații prin intermediul RoPay, soluție complet digitală și gratuită prin care abonații DIGI pot achita facturile instant, fără a mai introduce manual datele cardului în formularul de plată. Astfel, DIGI devine primul furnizor de telecomunicații din România care integrează RoPay pentru plata facturilor, atât prin codul QR (inclus pe factură, care trimite direct către plată), dar și prin soluția de e-commerce, potrivit unui comunicat.

ING a dezvoltat aceste soluții de plată alături de clienții săi, precum Auchan, Generali, PPC și Engie, iar inițiative similare au fost implementate și de companii precum MedLife și Hidroelectrica, împreună cu băncile partenere ale acestora.

Peste 8,6 milioane de români sunt înrolați în sistemul RoPay.

Plata facturilor prin RoPay, fără comisioane sau costuri suplimentare, se poate face prin trei modalități: de pe telefon (alegând opțiunea RoPay din site sau din aplicația DIGI), de pe desktop sau tabletă (selectând opțiunea după ce se intră în contul de client) sau scanând codul QR de pe factură prin aplicația bancară mobilă.

Citit 150 ori Ultima modificare Vineri, 26 Iunie 2026 21:25

Lasă un comentariu

Utilizatorul este singurul responsabil de conţinutul mesajelor pe care le postează şi îşi asumă toate consecinţele.

ATENTIE: Comentariile nu se publică automat, vor fi moderate. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare, iar autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate.

Prin comentariul meu sunt implicit de acord cu politica de confidenţialitate conform regulamentului GDPR (General Data Protection Regulation) şi cu Termeni si condițiile de utilizare ale site-ului www.viata-libera.ro