Multe dintre străzile oraşului au fost reabilitate, iar asta, recunosc cetăţenii, este foarte bine. Este plăcut să te plimbi fără să îţi rupi picioarele în gropi, iar la trecerea străzii să nu escaladăm bordurile. Nedumerirea oamenilor se referă la cum rămâne câte un capăt de treabă neterminat, doar aşa, ca să avem de ce ne enerva. Spre exemplu, aşa cum se vede în imaginile suprinse la trecerea de pietoni de lângă Bingo Europa, un singur element din bordură este rămas aiurea, în afara aliniamentului, nefiind clar dacă din greşeala constructorilor sau, pur şi simplu, a fost dislocată de urcarea pe trotuar a vreunei maşini care musai voia să parcheze, în ciuda bolarzilor instalaţi taman pentru a restricţiona accesul auto. Oricum, spun oamenii, bordura ar trebui pusă la locul ei şi întărită cu ciment, asta până vine vreo ploaie mai serioasă ori un "întreprinzător" în căutare de chilipiruri.
Poza zilei. Cine-a uitat bordura invers? Scris de Anca Spânu
Etichetat cu
Anca Spânu
Articole recente - Anca Spânu
„Noaptea Muzeelor”, la Tecuci „Léa”, noul roman al scriitorului gălăţean Andrei Velea. Lansare de carte, la Librăria „Humanitas” Elevă a Școlii Nr. 28 din Galați, triumf internațional în Thailanda Artă, emoţie şi recunoştinţă, pe scena Teatrului „Leonard”. 70 de ani de excelență muzicală la Galaţi Clasa a VII-a A de la Colegiul „Cuza”, la „Viaţa liberă”1 comentariu
-
postat de CameliaVineri, 08 August 2025 16:5186.124.202.***SIGUR una dintre: Citadina '98, Lemacos sau Tancrad. NUMAI ei umbla cu borduri in Galati.04

