Pentru elevii de gimnaziu de la Școala Nr. 29 din Galați, chimia nu are secrete. Și au demonstrat asta cu vârf și îndesat la două concursuri de profil, de unde s-au întors cu numeroase medalii şi diplome.
La etapa județeană a Concursului național "Noi și Chimia", elevii Școlii Nr. 29 si-au demonstrat valoarea. Premiul I, care a adus şi calificarea la etapa națională, a fost câștigat de echipa formată din Ines Cărbunaru (clasa a VIII-a C), Patricia Chiriac (VIII B) și David Popa (VIII C). Mențiune a primit echipa formată din: Bianca Maftei (VII B), Ana Maria Voicuș (VII B) şi Matei Grădinaru (VII B). Tot mențiune a câştigat echipa alcătuită din elevii: Sofia Andronic (VII C), Adela Brânză (VII C) şi Miruna Ioviță (VII E).
La etapa națională a Concursului "Lazăr Edeleanu", elevii școlii au obținut, de asemenea, rezultate foarte bune. Patricia Chiriac (VIII B) a obținut Premiul II, iar o Mențiune a ajuns la Ines Cărbunaru ( VIII C). Mențiuni speciale au primit: Matei Grădinaru (VII B), Bianca Maftei (VII B), Karina Emandache (VII B).
Felicitări elevilor şi profesoarei Monica Necula, care i-ai ghidat spre obținerea acestor performanțe.

